Nystartad förening med sikte på trippel tjugo

Simrishamn Artikeln publicerades
Förra veckan ägde det fösta officiella träningstillfället, för spelarna i Simrishamns dartförening, rum. Per Andersson och Helena Matic är initiativtagarna bakom den nystartade föreningen.
Foto: Hannah Andersson
Förra veckan ägde det fösta officiella träningstillfället, för spelarna i Simrishamns dartförening, rum. Per Andersson och Helena Matic är initiativtagarna bakom den nystartade föreningen.

Den högsta möjliga poängen som går att få inom dart ges när alla tre pilar träffar trippel tjugo och det händer mer än en gång när ÖM besöker den första officiella träningen hos nystartade Simrishamns dartförening.

Idén om att starta en dartförening i Simrishamn kläcktes för bara några veckor sedan av Per Andersson och Helena Matic. Båda hängivna dartspelare som bor i Simrishamn respektive Sjöbo.

– Jag har spelat dart från och till sedan 1990, berättar Per. Och jag testade sporten i början av 90-talet på Öland, men kom ifrån darten när jag flyttade till Skåne, och tog upp den igen först för 2,5 år sedan, berättar Helena.

På bara några veckor har Simrishamns dartförening gått från idé till verklighet.
Foto: Hannah Andersson
På bara några veckor har Simrishamns dartförening gått från idé till verklighet.

Det båda har gemensamt är, att när de tog upp sporten för några år sedan gjorde det med en nytt fokus.

– Vi gör en seriös satsning på att bli så bra vi bara kan och har lagt ner många timmar varje vecka på att köra till olika klubbar för att träna, berättar Per.

Så föddes idén om att starta en dartförening i Simrishamn.

– På det här viset kan vi lägga körtiden på att träna istället och får dessutom tid över att göra en samhällsnyttig tjänst genom att satsa på att erbjuda kommunens ungdomar en meningsfull fritidsaktivitet.

Simrishamns dartförening hyr lokal i fiskestugan bakom Röken på adressen Badstigen 4. Utsikten under träningspauserna är svårslagen.
Foto: Hannah Andersson
Simrishamns dartförening hyr lokal i fiskestugan bakom Röken på adressen Badstigen 4. Utsikten under träningspauserna är svårslagen.

Föreningens ambition är nämligen att erbjuda ungdomar i åldrarna 13-18 år, bosatta i Simrishamns kommun, gratis medlemsskap. Ett projekt de hoppas att lokala företag ska nappa på att sponsra.

– Darten i Sverige tampas med ett generellt minskande medlemsantal, berättar Helena. Därför tycker vi att det är viktigt att uppmuntra återväxten genom att satsa på juniorspelarna. Samtidigt som vi tycker att det är viktigt att bygdens ungdomar har tillgång till meningsfulla fritidsaktiviteter, oavsett familjens ekonomiska situation.

Ett gäng duktiga dartspelare har redan hittat till nystartade Simrishamns dartförening. Förra måndagen ägde den första officiella träningen rum.
Foto: Hannah Andersson
Ett gäng duktiga dartspelare har redan hittat till nystartade Simrishamns dartförening. Förra måndagen ägde den första officiella träningen rum.

Det tog bara några veckor för duon att göra verklighet av idén att starta dartförening i Simrishamn.

– Föreningen registrerades hos Svenska dartförbundet den 12 juli och vi var snabba med att kontakta Simrishamns fiskeförening som hyr ut lokalen här i fiskestugan bakom Röken åt oss, berättar Per. I dagsläget är vi femton medlemmar men vi siktar på att bli många fler.

Föreningens slogan lyder ”laget före jaget”.
Foto: Hannah Andersson
Föreningens slogan lyder ”laget före jaget”.

Även om Helena och Per inte sticker inte under stol med att de själva gör en ambitiös satsning på sporten, med målet att i framtiden kunna mäta sig internationellt, så är de noga med att poängtera att alla är välkomna till föreningen.

– Amatörer är lika välkomna som erfarna spelare och vår slogan lyder ”laget framför jaget”. Vi kommer att starta med minst ett lag i seriespelet här i Skåne, och fokuserar på lagkänsla framför individuella prestationer. Tävlingssäsongen startar i september så det finns fortfarande möjlighet att hänga på och vill du inte tävla utan bara kasta pil för att det är kul eller komma hit för gemenskapens skull är du lika välkommen, hälsar Per.

Simrishamns nystartade dartförening hälsar nya medlemmar varmt välkomna till träningarna som äger rum måndagar och onsdagar med start klockan 18.30. Pilar finns att låna på plats.