Skogsknyttarna har blivit fullfjädrade Frilufsare

Österlen Artikeln publicerades
De flesta av ungdomarna som idag utgör den äldsta Frilufsargruppen i Friluftsfrämjandet Österlen började i föreningens Skogsknyttegrupp redan som treåringar. Nu är de fullfjädrade ävertyrare som behärskar allt från att laga mat över öppen eld till att orientera sig i olika sorters terräng och bygga vindskydd att övernatta i.
Foto: Hannah Andersson
De flesta av ungdomarna som idag utgör den äldsta Frilufsargruppen i Friluftsfrämjandet Österlen började i föreningens Skogsknyttegrupp redan som treåringar. Nu är de fullfjädrade ävertyrare som behärskar allt från att laga mat över öppen eld till att orientera sig i olika sorters terräng och bygga vindskydd att övernatta i.

Det är fredag eftermiddag, solen skiner från en klarblå himmel och på en parkering i Smedstorp sammanstrålar en grupp ungdomar. De flesta lärde känna varandra redan i tre-fyraårsåldern och ända sedan dess har de träffats regelbundet för att ge sig ut på äventyr i naturen tillsammans.

Ungdomarna är Frilufsare från föreningen Friluftsfrämjandet Österlen och helgen kommer de att tillbringa tillsammans ute i naturen. De kommer att vandra omkring 2 mil, sova i vindskydd två nätter och laga all sin mat på stormkök eller över öppen eld.

För tio år sedan startade några av ungdomarnas föräldrar en lokal friluftsfrämjarförening som utgår från Gyllebo.

– Vi var fyra mammor som träffades på kyrkans barntimme i Hammenhög och upptäckte att vi alla hade gemensamt att ville passa på att skapa ett intresse för naturen hos barnen redan när de var små, berättar Helena Cristiansson, en av initiativtagarna till att föreningen bildades. Det fanns då två avsomnade lokalavdelningar i trakten och vi bestämde oss för att starta upp dem igen under namnet Friluftsfrämjandet Österlen.

I år firar Friluftsfrämjandet Österlen 10-årsjubileum.

– Vi startade med en Skogsknyttegrupp och cirka tio barn. Idag har föreningen fem grupper för omkring 60 barn och ungdomar i olika åldrar. Det är vi fantastiskt stolta över! Upptagningsområdet sträcker sig från Kivik, ner till Löderup och ända bort mot Övraby.

Helena menar att något alldeles särskilt händer när barnen utforskar och löser uppgifter i naturen tillsammans.

– Det är fantastiskt att se hur det väcks en naturlig nyfikenhet och respekt för naturen hos barnen. Och de skapar inte bara en relation till naturen, utan knyter även vänskapsband med nya kompisar från andra orter. Umgänget i naturen är så prestigelöst och för det mesta väldigt konfliktfritt.

Att det knyts vänskapsband i föreningen är Frilufsarna ett levande bevis på. De hade troligtvis aldrig träffats om det inte var för Friluftsfrämjandet men har tack vare föreningen blivit vänner för livet.

– Det bästa med Frilufsarna är att träffa kompisar, säger Otto Cristiansson.

– Och att komma ut i naturen och röra på sig, fortsätter Elias Alm.

– Dessutom är det skönt att komma bort från telefonen och datorn ibland, säger My Mårtensson.

Friluftskunskaperna har de nytta av även i andra sammanhang.

– Vi har absolut en fördel när det är orientering på skoljympan, konstaterar Samuel Månsson.

– Och vi har inga problem att klara oss utan el vid ett strömavbrott, säger My.

Olof Månsson leder gruppen tillsammans med Magnus Bengtsson.

– Det har varit fantastiskt kul att få följa ungdomarnas utveckling. Det är en grupp med så olika individer, ändå trivs de så bra ihop och det är väldigt roligt att de har hängt i så länge allihop, säger Olof.

Friluftsfrämjandet Österlen har verksamhet för barn från 3 till 15 år. My Mårtensson började själv i Skogsknytte när hon bara var tre år gammal, idag är hon hjälpledare i samma grupp.
Foto: Hannah Andersson
Friluftsfrämjandet Österlen har verksamhet för barn från 3 till 15 år. My Mårtensson började själv i Skogsknytte när hon bara var tre år gammal, idag är hon hjälpledare i samma grupp.

Så har det blivit dags för gruppen att ge sig iväg till startpunkten vid sjön Immeln. Frilufsarna har fortfarande sällskap av sina ledare, men kommer snart att ge sig ut på egna äventyr när de bildar TVM-grupp (Tre Vildmarks Mål) till hösten.

Verksamheten i Friluftsfrämjandet Österlen görs möjlig tack vare 11 ideella ledare som visar barnen ut i naturen.

– Men det behövs alltid fler vuxna och det finns även plats för fler barn i några av grupperna. Intresserade får gärna ta kontakt via vår Facebooksida ”Friluftsfrämjandet Österlen”, avslutar Helena.