GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Jubilerande bassänghäng lockade eliten

Ystads Simsällskap, Ystads största idrottsförening med cirka 850 medlemmar, firar i år 110-årsjubileum. Helgen den 28-29 april ägde den årligen återkommande, och bland landets simmare högt ansedda, tävlingen YSS Korsvirkessim rum. I bassängen visade såväl lokala stjärnskott som landets bästa simmare vad de gick för.
Publicerad 17 maj 2018
Ystads Simsällskap bildades 1908 och firar i år 110-årsjubileum.  Den 28 april gick starten för klubbens femtionde Korsvirkessim.
Ystads Simsällskap bildades 1908 och firar i år 110-årsjubileum. Den 28 april gick starten för klubbens femtionde Korsvirkessim.

Insimmet inför finalerna har just startat men chefstränare Malin Strömberg och verksamhetsansvarig och tillika tävlingsledare Roland Olsson avsätter en stund för att berätta om klubben som deras hjärtan klappar hårt för. På frågan om vad det allra bästa med Ystads Simsällskap är, är de rörande överens.

– Den starka familjära känslan! Även när våra simmare avslutat sin tävlingskarriär stannar många av dem kvar som ledare i klubben, berättar Malin.

Malin är inte bara Ystads Simsällskaps chefstränare, hon är också en av klubbens mest framgångsrika simmare genom tiderna. Hon startade OS 1992 samt EM 1992, -93 och -94.

– Men jag var i gott sällskap. Vi var många duktiga simmare på 90-talet, säger Malin ödmjukt och nämner bland andra Veronika Svensson och Fredrik Lundin. En annan duktig simmare som är fostrad i Ystads Simsällskap och startat i OS och är Mikael Örn.

– Men även om tävlingssimmet är en stor och viktig del av klubben så är breddverksamheten lika viktig, poängterar Malin. Vi har en populär simskola och det är de som tar sina första simtag där som är framtidens tävlingssimmare.

Femtio funktionärer

Klockan slår tre på eftermiddagen och det har blivit dags för finalerna att starta. Efter inmarsch och presentation slänger sig de första simmarna i vattnet. Sedan följer de olika klasserna snabbt efter varandra. Tävlingen flyter på lika smidigt som simmarna i bassängen. Det märks att det en erfaren tävlingsledning som håller i trådarna och att de skickliga funktionärerna vet sina uppgifter väl.

– Under hela tävlingshelgen är det totalt omkring femtio funktionärer som jobbar för att allt ska flyta, berättar Roland. Utan dem hade vi stått oss slätt.

Även om tävlingen är inne på sitt femtionde år så går inget på slentrian.

– Vi jobbar ständigt för att utveckla tävlingen och strävar efter att hela tiden ligga i fram framkant, säger Roland.

Ystads Simsällskaps Korsvirkessim är en tävling med gott rykte bland landets simmare.

– De vet att tävlingen håller hög kvalitet och kommer gärna hit. Men det är inte därför vi kämpar för att göra tävlingen så bra som möjligt, det gör vi för våra egna simmare, poängterar Malin. Alla simmare når inte toppen och många kommer aldrig att starta ett mästerskap, men genom den här tävlingen får de ändå möta de stora simmarna på riktigt.

Tävlingen gästas frekvent av landslagssimmare.

– I år tävlar 7 av de 18 landslagssimmarna som är EM-klara här i helgen, berättar Malin. Det är speciellt för våra simmare att få möta sina förebilder i hemmaarenan. I år ser vi lite yngre landslagssimmare som Björn Seeliger, Robin Hanson och Sara Junevik i startfältet vilket är särskilt kul för klubbens ungdomar, eftersom de har lättare att relatera till dem.

Direktsänd webb-tv

På årets 50-årsjubilerande Korsvirkessim möttes simmare och publik av flera nyheter.

– Vi har satsat på att sända tävlingen på webb-tv för att nå ut till fler och har även satt upp en storbildsskärm på plats i arenan, beskriver Roland och berättar att Ystads Simsällskaps app är en annan teknisk nyhet.

Hur ser ni på framtiden för Korsvirkessimmet?

– Tävlingsmässigt har vi ett bra koncept som vi inte har för avsikt att ändra på men det finns alltid möjlighet att höja ribban på andra sätt, svarar Roland. Det hade varit häftigt om vårt Korsvirkessim kunde bli en EM-kvaltävling, avslutar Malin.

Text och bild: Hannah Andersson

Årets Korsvirkessim lockade cirka 1500 starter.
Årets Korsvirkessim lockade cirka 1500 starter.
Under insimmet kan det bli trångt i bassängen.
Under insimmet kan det bli trångt i bassängen.
Under insimmet kan det bli trångt i bassängen.
Under insimmet kan det bli trångt i bassängen.
Under insimmet kan det bli trångt i bassängen.
Under insimmet kan det bli trångt i bassängen.
Även om tävlingshelgen bjuder på mycket jobb för Ystads Simsällskaps chefstränare Malin Strömberg och verksamhetsansvarig Roland Olsson så är de överens om att det är årets höjdpunkt.
Även om tävlingshelgen bjuder på mycket jobb för Ystads Simsällskaps chefstränare Malin Strömberg och verksamhetsansvarig Roland Olsson så är de överens om att det är årets höjdpunkt.
Korsvirkessimmarna tävlar inte bara om äran och medaljerna. De bästa premieras även med prispengar.
Korsvirkessimmarna tävlar inte bara om äran och medaljerna. De bästa premieras även med prispengar.
Även den unga simstjärnan Sara Junevik syntes i startfältet och gick segrande ur striden om förstaplatsen i 100 meter fjärilsim för damer.
Även den unga simstjärnan Sara Junevik syntes i startfältet och gick segrande ur striden om förstaplatsen i 100 meter fjärilsim för damer.
Även den unga simstjärnan Sara Junevik syntes i startfältet och gick segrande ur striden om förstaplatsen i 100 meter fjärilsim för damer.
Även den unga simstjärnan Sara Junevik syntes i startfältet och gick segrande ur striden om förstaplatsen i 100 meter fjärilsim för damer.
Ystads Simsällskaps Korsvirkessim lockar landets bästa simmare. Simon Sjödin simmade hem segern i 100 meter medley för herrar på lördagen.
Ystads Simsällskaps Korsvirkessim lockar landets bästa simmare. Simon Sjödin simmade hem segern i 100 meter medley för herrar på lördagen.
Ystads Simsällskaps Korsvirkessim lockar landets bästa simmare. Simon Sjödin simmade hem segern i 100 meter medley för herrar på lördagen.
Ystads Simsällskaps Korsvirkessim lockar landets bästa simmare. Simon Sjödin simmade hem segern i 100 meter medley för herrar på lördagen.
Sven-Eric Petersson som sköter tidtagningen på bana fyra är en av klubbens trogna funktionärer. – Jag har fyra barn och alla har simmat för YSS. De gör det inte längre men nu väntar jag på att barnbarnen ska börja, säger han med glimten i ögat. Sven-Eric ställer gärna upp som funktionär på Ystads Simsällskaps Korsvirkessim. – Det är så fin stämning i klubben och det är kul att vara en del av något som är i ständig utveckling.
Sven-Eric Petersson som sköter tidtagningen på bana fyra är en av klubbens trogna funktionärer. – Jag har fyra barn och alla har simmat för YSS. De gör det inte längre men nu väntar jag på att barnbarnen ska börja, säger han med glimten i ögat. Sven-Eric ställer gärna upp som funktionär på Ystads Simsällskaps Korsvirkessim. – Det är så fin stämning i klubben och det är kul att vara en del av något som är i ständig utveckling.
En annan YSS-simmare som startade under helgen var Hugo Stoltz.
En annan YSS-simmare som startade under helgen var Hugo Stoltz.
Många av YSS egna simmare passade på att tävla på hemmaplan. Melker Svensson var en av dem, här i 800 meter frisim.
Många av YSS egna simmare passade på att tävla på hemmaplan. Melker Svensson var en av dem, här i 800 meter frisim.
Hannah AnderssonSkicka e-post
Så här jobbar Österlenmagasinet med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.