Bengt skildrar Ystads strandnära historia
Lundaförfattaren Bengt Karlsson driver Kultursmedjan Lundensis och har skrivit och gett ut runt 20 historiska böcker, främst om Lund och Tyringe.
Att Ystad och sydkusten blev föremål för det senaste bokprojektet har flera skäl.
– Jag är uppvuxen och bor i Lund, men har alltid tyckt om Ystad och har spenderat mycket tid där. Dessutom har jag släkt och vänner i staden, säger Bengt.
Boken inleds med att berätta om fiskhandeln under den senare delen av 1100-talet vid Vassåns mynning, platsen där Ystad grundades.
Sedan följer en rad kapitel som avhandlar allt från de tidigaste varmbadhusen i staden till strandlivet vid Ystad Saltsjöbad och livet i fiskelägen som Revhusen, Svarte, Abbekås och ända bort till Böste.
Bildmaterialet är rikt, med illustrationerna med bland annat kopparstick, vykort och gamla svartvita fotografier. Mycket av materialet har aldrig tidigare publicerats.
– Det är en ambition jag alltid har när jag forskar. Att leta fram unikt material.
Bengt har ägnat många timmar åt att söka i olika arkiv, bland annat Landsarkivet, Stadsarkivet i Ystad och Ystads Kulturhistoriska förening. Han har även bläddrat igenom samtliga av Ystads tidningar, från mitten av 1800-talet och framåt i jakt på information.
– Många intressanta uppgifter har jag hittat i annonserna. Bland annat om olika evenemang som ägt rum i hamnen, på varm- och kallbadhusen, på Ystads Saltsjöbad, Jaktpaviljongen, Fritidsbaren, Soldattorpet och andra näringsställen i Sandskogen.
”Strandhugg i Ystad med omnejd” säljs på Bokhandeln i Ystad och på Söderslätts Bok & Papper i Trelleborg.