Skänken på gästis agerar skådeplats i krimhistoria
Säg Brösarp och många tänker på två tunga institutioner; den välbesökta Antikmässan och anrika Brösarps Gästgifveri.
I Mikael Törnemans nyutgivna kriminalroman ”Debaclet i Brösarp” byggs nästan hela handlingen kring dessa välkända mötesplatser.
– Det finns så mycket feeling här, säger Mikael Törneman och blickar runt i skänken på gästis. Det är ett perfekt ställe för diskreta möten. Här kan man stirra på flammorna i den öppna spisen och samtidigt tjuvlyssna på hemliga överläggningar.
Till exempel från storsmugglare från öst och en antikhandlare från USA som ska göra upp skumraskaffärer inför Antikmässan. För det är kring handeln med rovgrävda och stulna antikviteter som den här berättelsen kretsar.
– Efter narkotika, vapen och människor har handeln med stulna kulturarv seglat upp till en fjärdeplats på den organiserade brottslighetens marknad. De låga straffen gör det till en lukrativ bransch, säger Mikael Törneman, som med en kandidatexamen i konsthistoria och arkeologi i bagaget, följer den här utvecklingen med stort intresse.
Huvudpersonen i boken är frilansjournalisten Douglas som lämnar Stockholm för att titta till sin sjuka mor som bor i Bertilstorp, men hamnat på CSK i Kristianstad efter att ha ramlat ihop i sitt hem.
Douglas har inkvarterat sig på Brösarps Gästgifveri och stöter snart på Börje, en småkriminell Tomelillabo som har samröre med personer i ”Klanen”, ett nätverk av storsmugglare som tagit sig till byn inför den kommande Antikmässan. Det dröjer inte länge innan deras vägar korsas och debaclet är ett faktum.
Bokrelease är planerad den 27 oktober mellan 14 och 17 och vad passar bättre än att ha den i skänken på gästis?